Print

Søren Christian Krogh om unges brug af ’shitposting’

For voksne kan det virke fuldstændig ligegyldigt med billedet af den halvspiste toast og det slørede close-up af et næsebor. Det gemmer dog på noget vigtigt. Det er eksempler på det, som unge kalder ’shitposting’.

Shitposting kan skabe et frirum –især for piger- hvor der plads til det uperfekte og personlige på sociale medier, der ofte er præget af perfekthedskultur og snævre rammer.

Søren Christian Krogh har været med til at forske i unges brug af shitposting. Han peger på, at det kan skabe handlingsrum, nærvær og fællesskaber blandt unge. Det er også et vigtigt perspektiv i skærmdebatten, der ofte er unuanceret i forhold til unges trivsel og skærmtid. Iflg. Søren Christian Krogh bør vi overveje hvad skærmene bruges til og ikke kun hvor meget, de bruger dem. 

I nedenstående video fortæller Søren om shitposting og giver tre konkrete råd til, hvordan man snakker med unge om sociale medier 

AAU Youtube_Teenagepiger 'shitposter' og finder frirum (og bedre trivsel) på sociale medier 

 

Lagt online 25.02.2025 af Mie Chan Mian Schmidt

Kontakt forsker

Søren Christian Krogh
sck@ikl.aau.dk
Telefon: (+45) 9940 2766

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

Nyt fra CeFU: Nyhedsbrev

En gang i kvartalet udsender vi et nyhedsbrev med information om ny forskning, udgivelser og konferencer. Hvis du gerne vil holde dig informeret om den nyeste ungdomsforskning, så tilmeld dig allerede nu.

Tilmeld dig nyhedsbrevet!